shuride

ماهی شوریده

 

یکی از پرطرفدارترین و لذیذترین و کم تیغ ترین(خار)ماهی از نوع ماهیان جنوب،ماهی شوریده می باشد.این ماهی معمولا در بازار بصورت تازه و منجمد عرضه می گردد.

اُشبُل ماهی شوریده ارزش غذائی دارد و بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد.در تابستان این ماهی صیدش بسیار کم می شود،و طبیعتا قیمتش نیز بالا می رود بطوریکه با قیمت زمستانش دوبرابر تفاوت پیدا می کند.شوریده یکی از ماهیان ممتاز جنوب است.تیغ یا خار خیلی کمی دارد و به راحتی قابل تفکیک و جدا کردن از گوشت ماهی می باشد.وزن آن معمولا از ۳۰ گرم تا ۲ کیلو گرم می رسد،یعنی از نظر طولی از ۲۵ سانت تا ۵۰ سانتی متر می رسد.پوست سر و پشت ماهی طوسی رنگ و نقره ای روشن است و رنگ زیر شکم یا سُرّه ماهی سفید رنگ می باشد.

محل زندگی ماهی شوریده معمولا در آبهای ساحلی تا عمق ۴۰ متری زندگی می کند و تغذیه خود ماهی از ماهی ها و میگوهای کوچک و سایر بی مهرگان صورت می گیرد و دلیل خوشمزگی این ماهی تغذیه ی خوبش می باشد.در بعضی از بنادر جنوب نامهای دیگری به اسم “نوعمی”یا”کایره”نیز می گویند.مرغوبترین شوریده ی جنوب متعلق به بندر”دیر”می باشد که این مسئله مورد قبول اهل فن نیز می باشد.شوریده ای که در بندر دیر صید می شود از لحاظ شکل و ظاهری -جثه ی زیباتر،و گوشتی لذیذ تر و ماندگاری بهتری نسبت به سابر شوریده های دیگر بنادر دارد.

ماهی شوریده معمولا برای هر نوع غذائی که با ماهی پخت می شود مناسب است.ولی بهترین روش پخت آن سرخ کردنی می باشد.اگر قصد داشتید ماهی شوریده را در فِر بصورت شکم پُر درست کنید،سر و دم ماهی را نزنید چون شکل و جلوه زیباتری دارد.

 

میش ماهی بهترین نوع بعد از شوریده ی اصلی است که مشتریان خاص خودش رو داره.و حتی بعضی از مشتریان این ماهی بر این عقیده اند که ، مزه ی این ماهی از تمام ماهیان جنوب لذیذتر و بهتر می باشد و برای هر نوع غذائی که با ماهی درست می کنن،از میش ماهی می توان استفاده کرد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>